Jezus Chrystus

Twórcą wiary chrześcijańsskej był Jezus zwany Chrystusem, czyli pomazańcem. Chrześcijanie – bez względu na posoatałe różnice doktrynalne – wierza iż począł się on narodził z Marii Panny, żył wsród ludzi i nauczał, że poniósł śmierć na krzyżu, nastepnie zaś po 3 dniach powstał z martchwychi wstąpił do nieba. Na tym jednak nie koniec – Chrześcijanie oczekują ponownego przyjscia Chrystusa w chwale który podda świad sądowi.

Podstawą prawd wiary chrześcijańskiej jest Pismo Święte, niektóre kościoły dodają też tradycję (katolicy, prawosławni). Chrześcijanie uznają że jest jeden Bóg lecz w trójcy osób – Ojciec, Syn i Duch Święty. Wierzą tez że Jezus Chrystus jest w dwóch naturach: boskiej i ludzkiej, oraz że człowiek powinien uwierzyć i zostać zbawiony mocą łaski bożej, z tym że protestanci podkreślają wyłącznie znaczenie łaski, zaś katolicy i prawosławni – także i uczynków.
Chrześcijaństwo po odejściu Chrystusa szerzyli w Cesarstwie rzymskim jego uczniowie – apostołowie, a po nich ich następcy – na całym świecie. Jest to jednak religia mocno podzielona – na rozmaite odłamy na skutek różnych sporów dogmatycznych i teologicznych.

Warto odwiedzić: Biografia Jezusa Chrystusa

 
 

Więcej artykułów w kategorii Chrześcijaństwo

 
 

Share this Post