Kalwaria

Sanktuarium wznosi się około 5 m nad posadzką bazyliki na planie prostokąta o wymiarach m 11,45 na 9,25. Dwa wielkie filary dzielą je na dwie nawy czy raczej kaplice. Kaplica zajmująca prawą część należy do Łacinników. Stanowi ona X i XI Stację Drogi Krzyżowej, do czego nawiązuje obraz w ołtarzu.
Kaplice tę odnowił w roku 1937 architekt A. Rarluzi, pokrywając ściany marmurami, a sklepienie mozaikami. Mozaikę sklepienia, w której cen¬trum zachowało się oryginalne średniowieczne przedstawienie postaci Zbawiciela, projektował D’Achiardi, natomiast mozaiki w lunetach L. Trifoglio. Od wschodu przedstawione jest Ukrzyżowanie, a od południa pobożne niewiasty i św. Jan, kontemplujący z bólem Ukrzyżowanego. Trzecia scena przedstawia ofiarę Izaaka, będącego figurą Chrystusa. Ołtarz z posrebrzanego brązu jest dziełem o. Domenico Portigiani, dominikanina z klasztoru św. Marka we Elorencji, który go wykonał w roku 1588. Na sześciu tablicach przedstawione są różne sceny Męki, malowane na płótnie. Również na cennych świecznikach z brązu przedstawione są różne sceny Drogi Krzyżowej, odlane według rysunku R. Politi.
Druga kaplica, północna, należy do Greków. Wznosi się ona na tej samej skale, w którą zatknięty był krzyż Odkupiciela świata. Jest to zatem dokładnie to miejsce, w którym Jezus zmarł na Krzyżu za grzechy świata.

 
 

Więcej artykułów w kategorii Jerozolima

 
 

Share this Post 
 
 
 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *