Nazaret

Nazaret, miasteczko białych domów, ustawionych rzędami naprzemian z pasami szarej zieleni oliwek i jasnej zieleni migdałów i fig indyjskich, tworzy naturalny obraz o niewymownym uroku i rzeczywiście, jak na to wskazuje nazwa hebr. necer („latorośl, pęd, pączek”), jest kwiatem Galilei.
Miasto, nieznane w Starym Testamencie – zostało bowiem wspomniane po raz pierwszy w historii na kartach Ewangelii, pogardzane przez współczesnych Chrystusa, zawdzięcza swój rozkwit i sławę chrześcijaństwu. Od wieków bowiem stanowi upragniony cel pobożnych pielgrzymów.
Nazaret liczy obecnie około 34 tyś. mieszkańców, w części chrześcijan, w części muzułmanów. Rezyduje tutaj biskup obrządku łacińskiego, będący wikariuszem patriarchalnym patriarchy jerozolimskiego.
Pielgrzymi, których napływ mogą zawsze znaleźć noclegi w Casa Nova oo. franciszkanów, w Grand New Hotel, Hotel Galilee i in.
na wzgórzu które lekko opadało od kościoła sw. Józefa do bazyliki Zwiastowania znajdowało się osiedle zamieszkałe już w epoce brązu. Liczne zbiorniki na zboże wskazują że Nazaret to było rolnicze osiedle. Nazaret odwiedzali papieże: Paweł VI, Jana Paweł II i Benedykt XVI.

 
 

Więcej artykułów w kategorii Ziemia Święta

 
 

Share this Post