Tabor

Święta góra, wznosząca się samotnie na wysokość 588 m npm. ponad otaczającą ją równiną, wygląda z dołu bardzo majestatycznie. Tak przedstawiała się oczom Psalmisty, gdy stawiał ją na równi z wysokim szczytem Hermonu, wzywając obie góry, by dały świadectwo chwały Bożej : Tabor i Hermon wykrzykują radośnie na cześć Twego imienia (Ps 89,13).
Dzięki swemu charakterystycznemu kształtowi, swej malowniczości, swej roślinności i wspaniałej panoramie, jaką stąd można oglądać, jest to jedyna w swoim rodzaju góra na terenie całej Palestyny. Droga wije się serpentyną po jej zboczach, porośniętych dębami, drzewami świętojańskimi i mastyksowymi, terebintami i piniami. Spłaszczony szczyt, stanowiący małą równinę o 1200 m długości i 400 szerokości, otoczony jest murami twierdzy saraceńskiej z XIII w. Wjeżdżamy przez średniowieczną bramę Bab al-IIawn („Brama Wiatru”).
Góra Tabor zapisała się w historii religii głównie dzięki wydarzeniu jakim było Przemienienie Chrystusa. Misterium Przemienienia Pańskiego upamiętnia mozaika w absydzie centralnej bazyliki, natomiast mozaiki w krypcie przedstawiają cztery inne „przemienienia” Chrystusa : narodzenie, Eucharystię, mękę i śmierć oraz zmartwychwstanie.

 
 

Więcej artykułów w kategorii Ziemia Święta

 
 

Share this Post