Panorama

Panoramę, która rozciąga się ze wszystkich stron ze szczytu Taboru, winno się oglądać z Pismem Świętym w ręku. Zobaczymy wówczas nie tylko naturalne piękno krajobrazu, lec?, przed wnikliwymi oczyma staną również ludy, które żyły tu przed wiekami, wydarzenia, należące do najważniejszych w historii ludzkości.
U stóp świętej góry rozciąga się na południe i południowy zachód piękna pokryta zielenią równina Ezdrelon. Dwa łańcuchy górskie, które przecinają ukośnie od wschodu, to Dżabal Dąbi i góry Gilboa, a dalej góry Efraima; ml zachodu zaś wznosi się łańcuch Karmelu. Miejsca te były sceną rozmaitych wydarzeń historycznych, bohaterskich wojen, przemarszów wielkich armii, wydarzeń, w których objawiała się potężna i budząca grozę moc Boża.
Z drugiej strony, zaczynając od północnego zachodu, od wzgórz, za którymi kryje się Nazaret, miasto dzieciństwa i młodości Chrystusa, przenosimy spojrzenie na północny wschód, gdzie u stóp wysokiego, pokrytego śniegiem szczytu Wielkiego Hermonu znajduje się północny k runięć Ziemi Obiecanej, na wschód, gdzie wznoszą się góry, leżące za doliną Jordanu i ponad pięknym Jeziorem Genezaret, a wreszcie raz jeszcze na południe, na osiedle Nain, rozsiadłe na dolnych stokach Dżabal Dąbi, a dalej na wzgórza Samarii.

 
 

Więcej artykułów w kategorii Tabor

 
 

Share this Post 
 
 
 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *